Kereső


Pincészet kereső

hírlevél


E-mail cím:

 

A Pannon Borrégió ma



A négy dél-dunántúli borvidék részvételével 2008. novemberében hirdette ki a Pannon Borvidéki Régió (rövidítve: Pannon Borrégió) létrehozását Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. A miniszteri döntés értelmében a Pannon Borvidéki Régió a Pécsi, a Szekszárdi, a Villányi, és a Tolnai borvidékből áll.

A frissen létrejött Pannon Borrégió a borkultúra, a gasztronómiai, a turisztikai érdekességek és a kultúra szempontjából minden bizonnyal Magyarország és a térség egyik legizgalmasabbja. 

Területe Magyarország egyik legrégebbi bortermelő vidéke. A szőlőműveléshez és bortermeléshez kitűnő alapot nyújtó természeti adottságokra már a római korban felfigyeltek az itt élők. A kora középkortól kezdődően több írásos emlék számol be a az itt készült borokról. A rendszerváltás után óriási erővel, és a kemény munka látványos eredményeivel keltek életre a hagyományok és a bor öröksége. 

Ahogy fentebb említettük, a Pannon Borrégió nemzetközi mércével nem túl nagy területén négy, egymástól hagyományaiban, boraiban, megjelenésében eltérő borvidéket találunk. A külföldön megszokott nagy pincészetek kevésbé jellemzőek itt: a tömegborok helyett nem csak dűlőkként, de pincészetekként is elkülönülő, kézműves, egzotikus borokkal találkozhatunk. Emiatt minden pince egy-egy felfedezésre váló világ, tele a maga különlegességeivel és rejtett titkaival. Pécs elsősorban virágos fehérborairól, ezen belül is csak itt termő cirfandliról híres, Szekszárdon a különleges vörösborokat keressük. A tolnai borászoktól a szerethető, helyi sajátosságokat kérjük, míg Villányban a nagy vörösborok előtt adózzunk tisztelettel.

Engedjük szabadon a kalandvágyunkat, és kalandozzunk bátran a régió gasztronómiai világában. Az éttermekben kérjük a pincérek segítségét, hogy megkóstolhassuk a szezonális és helyi különlegességeket, legyen szó manduláról, sajtról, húsételekről, medvehagymáról, vagy éppen gesztenyemézről. A régió konyháiban a sváb, szláv és magyar ételek készülnek nagymamák receptjei alapján. De azért készüljünk fel előre: bár már egyre több olyan éttermet találni a térségben, mely a hagyományokat ötvözi a modern trendekkel, konyhaművészettel, az éttermek többsége még a megszokott, nehéz magyar ételeket kínálja.

 A négy dél-dunántúli borvidék, a régió bor és gasztronómiai életének szereplői, a hegyközségek, a borászok, és a Pécsi Tudományegyetem (Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet) együtt alkotják a Pannon Borrégiót. Olyan konzorcium létrehozása a cél, melyben a borrégiót alkotó borvidékek, a borutak, a borászati-turisztikai szférában működő vállalkozások és civil szervezetek, valamint a Pécsi Tudományegyetem a bormarketing és a borturizmus közös céljainak megvalósításáért fognak össze.

A Pannon Borrégió elérhetőségei:

Az iroda címe: 7150 Bonyhád, Zrínyi u. 3.
Tel/fax.: 74/452 285
Mobil.: 30 916 3585
E-mail: postmaster@volgyseg1.axelero.net

 

 

 

Bejelentkezés


Név:
Jelszó:
Megjegyzés:

Hírek


2012. április 24.

Idén tizennegyedik alkalommal kerül megrendezésre a Tolnai Borvidéki Borverseny 2012. május 9-én szerdán 10 órától, a kölesdi Borok Házában. A verseny az eddig hagyományokhoz híven kerül megrendezésre. Az eredményhirdetés pedig május 11-én szintén Kölesden kerül megrendezésre.

tovább

2012. április 18.

A dél-dunántúli környezeti nevelésben és ökoturizmusban érintett szolgáltatókat fogja össze a régió teljes területéről a Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter.

tovább

2012. április 17.

A Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter felmérte és összegyűjtötte a tagjai körében az ökoturizmus és környezeti nevelés szempontjából példás gyakorlati tevékenységet. Az a klaszter célja, hogy a tagjaik által már alkalmazott „jó gyakorlatot” mások is megismerhessék, és tevékenységük során alkalmazzák.

tovább